Rodzaje powłok, których używa się przy tworzeniu biżuterii

Rodzaje powłok, których używa się przy tworzeniu biżuterii

RODOWANIE

Rodowanie to pokrywanie złota lub srebra cienką warstwą rodu. Po takim zabiegu powłoka biżuterii staje się twardsza, odporna na zmiany koloru oraz blasku. Biżuteria rodowana jest także bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia, które mogą wyniknąć z codziennego używania. Co ciekawe, rod jest metalem szlachetnym z grupy platynowców, droższym od złota, a nawet od platyny.

 

OKSYDOWANIE

Oksydowanie to proces, w którym metale poddaje się działaniu tlenków – co w efekcie zabezpiecza biżuterię przed korozją. Wizualnie, oksydowana biżuteria jest ciemniejsza (od delikatnej szarości po czerń) i wygląda na postarzoną.

 

ZŁOCENIE

Złocenie polega na pokrywaniu biżuterii cienką warstwą złota. Należy pamiętać, że przy codziennym użytkowanie biżuterii powłoka może zostać odbarwiona, a nawet starta.

 

SREBRZENIE

Analogicznie do złocenia – srebrzenie polega na pokrywaniu powierzchni cienką warstwą czystego srebra.

 

RUTENOWANIE

Rutenowanie polega na pokrywaniu powierzchni biżuterii cienką warstwą rutenu. Rutynowana powierzchnia zyskuje w efekcie czarną barwę, którą można rozjaśnić do szarości oraz jest odporna na ścieranie i korozję.

Rutenowanie punktowe - powłokę rutenu stosuje się wybiórczo na poszczególne elementy biżuterii.

 

EMALIOWANIE

Emaliowanie polega na zdobieniu powierzchni, lub jej wybranych fragmentów poprzez pokrywanie jej przy pomocy kolorowych, szklistych, powłok.

Oczywiście to najbardziej popularne rodzaje powłok, jakie spotkać można w naszym sklepie. Masz ciekawą sugestię jak rozbudować ten artykuł? Jesteśmy otwarci na propozycje i chętnie go rozbudujemy o nowe ciekawe pomysły :)

Sprawdź ofertę naszego sklepu, między innymi srebrne bransoletki i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy

Top